Program „Szkoły z Mocą Zmieniania Świata”

Co warto wiedzieć o programie Szkoły z Mocą Zmieniania Świata?

Fundacja Ashoka, która stworzyła program edukacyjny Szkoły z Mocą Zmieniania Świata ma już ponad 1300 członków na całym świecie. Jej moc oddziaływania dotarła także do Polski, gdzie we współpracy z Fundacją BGK wybrała 6 szkół, które spełniły wszystkie kryteria pasujące do innowatorów społecznych.

Celem programu jest:

  • wyposażenie uczniów w umiejętności społeczne, dzięki którym bez skrępowania będą działali dla dobra lokalnej społeczności,
  • zachęcanie do wyrażania siebie po to, aby zrobić coś dla dobra społeczeństwa,
  • ciągły rozwój i tworzenie takich przestrzeni, w których każdy może czuć się dobrze, swobodnie i korzystnie.

Fundacja Ashoka uważa, że jeżeli chcemy polepszyć sytuację na świecie, potrzebne są przede wszystkim zmiany w edukacji dzieci i młodzieży. Właśnie dlatego powstał program Szkoły z Mocą Zmieniania Świata. Sieć tworzą najlepsze, najbardziej innowacyjne placówki edukacyjne, które chcą faktycznie oddziaływać poprzez skuteczne działanie na społeczeństwo. Dzięki pomysłowości, kreatywności, jak i dostępowi do innowacyjnych rozwiązań mają taką możliwość.

dziecko po szkole

Szkoły z Mocą Zmieniania Świata – jak wpływają na swoich uczniów?

Szkoły z Mocą Zmieniania Świata to placówki, dla których najważniejsze jest działanie dla dobra lokalnej społeczności. Ponadto:

  • same chętnie zdobywają nową wiedzę, ale też chcą ją przekazywać dalej, dzielić się dostępnymi narzędziami i inspirować do działania,
  • rozwijają empatię, uwrażliwiają uczniów na problemy lokalnych społeczności,
  • uczą rozwiązywać problemy, wdrażać innowacyjne rozwiązania. Dostarczają wiedzy, że każdy może coś zmienić na świecie, jeżeli tylko chce,
  • uczniowie zdobywają wiedzę na temat pracy zespołowej, pobudzani są do kreatywnego działania, a także uczą się, jak ważne jest zrozumienie zasad panujących w społeczeństwie.

Ashoka nie narzuca szkołom zasad postępowania

Szkoły z Mocą Zmieniania Świata to jedyny taki program, który nie ma ściśle ustalonych reguł i zasad postępowania. Fundacja Ashoka nie proponuje szkołom programu, który muszą wdrożyć w swoje struktury. Czeka na propozycje od placówek edukacyjnych, wyłapuje te najlepsze, a przy tym wspiera szkoły w ich dążeniu do doskonalenia, rozwijania inicjatyw społecznych czy zdobywania nowej wiedzy.

4 filary decydują o tym, czy szkoła będzie w stanie wypełnić główny cel działalności Fundacji Ashoka;

  1. Wizja – szkoła musi posiadać wizję, w którą wtajemniczeni są uczniowie. Cała placówka razem realizuje ustalony plan działania, kształtuje w uczniach umiejętności niezbędne do zmieniania świata, wyposaża dzieci w empatię, kreatywność, pracę grupową. Ważne jest, aby każdy uczeń szkoły był zaangażowany w jej działalność w zakresie wpływania na lokalną społeczność.
  2. Aktywne uczenie się – podstawą działalności jest uczenie przez doświadczenie. Każdy uczeń szkoły musi być w pełni zaangażowany i chcieć wprowadzać zmiany.
  3. Innowacyjność – szkoła musi być otwarta na innowacyjne rozwiązania, z łatwością powinna je wdrażać, a przy tym zachęcać uczniów i pracowników do korzystania z najnowszych narzędzi.
  4. Oddziaływanie – niezależnie od tego, czy jest to mała placówka, czy duży kompleks edukacyjny, jej działanie powinno inspirować i zachęcać inne szkoły do podobnego postępowania.

Uczestnictwo w programie stworzonym przez Fundację Ashoka dla każdej szkoły jest dużym wyróżnieniem. Przede wszystkim dlatego, że z wielu zgłoszeń wyłanianych jest zaledwie kilka placówek. Program Szkoły z Mocą Zmieniania Świata jest godny podziwu.

To nie jest oficjalna strona programu „Szkoły z Mocą Zmieniania Świata”.
Kontakt