31 marca 2016 roku w Warszawie została zorganizowana konferencja edukacyjna EDUcamp z mocą zmieniania świata. Jej organizatorami była Fundacja Ashoka oraz Fundacja BGK. Głównym celem wydarzenia było stworzenie przestrzeń inspirującej do zmian i pozwalającej na zwrócenie uwagi na praktyczne rozwiązania, dzięki którym ich wdrożenie będzie możliwe. Każda szkoła uczestnicząca w konferencji miała szansę zobaczyć, jak szkoły już należące do programu Szkoły z Mocą Zmieniania Świata radzą sobie, co robią oraz jak ich uczniowie działają na rzecz lokalnych społeczności.
Panele dyskusyjne zostały skonstruowane w taki sposób, aby poruszać zróżnicowane zagadnienia związane ściśle z programem Szkoły z Mocą Zmieniania Świata. Omawiano m.in.:
Szczegółowo każde z powyższych zagadnień zostało omówione na http://ashoka-cee.org/poland/2018/07/16/szkoly-z-moca-zmianiania-swiata-ang-changemaker-schools/.
Tematy poruszane podczas konferencji dotyczyły więc zarówno kwestii stricte związanych z działalnością szkół, ale także współpracy uczniów z rodzicami. Zwrócono również uwagę, że świat zmienia się z roku na rok, powstają nowe podziały polityczne, gospodarka galopuje w jednych regionach, a w innych podupada. Jednocześnie na rodzinach oraz szkołach spoczywa obowiązek, aby przygotować młodych ludzi do radzenia sobie w nowej rzeczywistości i patrzenia na przyszłość w szerokiej perspektywie.
Na konferencji zwrócono również uwagę na to, że nieuchronne i niezwykle potrzebne są zmiany w edukacji. Dzieci należy uwrażliwiać na nierówności i problemy społeczne, przebodźcowanie, jak i problemy z ekosystemem. Młodzi ludzie muszą posiadać rozległą wiedzę na temat polityki, biznesu, technologii, ale i mediów.
Czytając założenia Fundacji Ashoka, jak i przeglądając to, co działo się na konferencji EDUcamp z mocą zmieniania świata, można dojść do jednego zasadniczego wniosku: zmiany są nieuniknione i są bardzo potrzebne. Program dostarczył uczniom wiedzy oraz umiejętności właściwego analizowania problemów społecznych i ich rozwiązywania. Przekonał ich, że zmiany są potrzebne oraz, że nie można bać się innowacji.